MLK0603L2N7ST000
DigiKey Part Number
445-1575-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1575-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLK0603L2N7ST000
Description
FIXED IND 2.7NH 300MA 350 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 350mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLK0603L2N7ST000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
6 @ 300MHz
Series
Frequency - Self Resonant
8.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)