MMZ1608Y601CTAH0
DigiKey Part Number
445-MMZ1608Y601CTAH0TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ1608Y601CTAH0CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MMZ1608Y601CTAH0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ1608Y601CTAH0
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 4LN
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 300mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMZ1608Y601CTAH0 Models
Category
Current Rating (Max)
500mA
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz