MPZ1608S181ATAH0
DigiKey Part Number
445-MPZ1608S181ATAH0TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MPZ1608S181ATAH0CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MPZ1608S181ATAH0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZ1608S181ATAH0
Description
FERRITE BEAD 180 OHM 0603 1LN
Detailed Description
180 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2A 50mOhm
EDA/CAD Models
MPZ1608S181ATAH0 Models
Category
Current Rating (Max)
2A
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
180 Ohms @ 100 MHz