PC95EI18/6/10-Z
DigiKey Part Number
445-180885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC95EI18/6/10-Z
Description
FERRITE COR HE 4.72UH PCS95 1SET
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated PC95 Ferrite Core HE, PLT Type 0.709" (18.00mm) Length 0.394" (10.00mm) Width Diameter 0.236" (6.00mm) Height
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.51
Series
Effective Length (le) mm
40.0
Packaging
Tray
Effective Area (Ae) mm²
20.3
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
40.0
Core Type
HE, PLT
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
811.0
Supplier Device Package
EI 18 x 6 x 10
Finish
Uncoated
Material
PC95
Height
0.236" (6.00mm)
Inductance Factor (Al)
4.72 µH
Length
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±25%
Width
0.394" (10.00mm)