SLF12555T-100M3R4-PF
DigiKey Part Number
445-SLF12555T-100M3R4-PFTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SLF12555T-100M3R4-PFCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SLF12555T-100M3R4-PFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLF12555T-100M3R4-PF
Description
FIXED IND 10UH 4.3A 25.8 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.3 A 25.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLF12555T-100M3R4-PF Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
25.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)