TFM201610ALMA1R5MTAA
DigiKey Part Number
445-174575-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174575-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM201610ALMA1R5MTAA
Description
FIXED IND 1.5UH 2.3A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Thin Film Inductor 2.3 A 110mOhm Max 0806 (2016 Metric) Soft Termination
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFM201610ALMA1R5MTAA Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Features
Soft Termination
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)