SAJ405XHL0N30SNOUPQ
DigiKey Part Number
450-SAJ405XHL0N30SNOUPQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SAJ405XHL0N30SNOUPQ
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 0.5A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Operating Force
50gf
Series
Release Force
3.000gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.264" (6.7mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.071" (1.8mm)
Circuit
SPST-NO
Differential Travel
0.028" (0.7mm)
Switch Function
Off-Mom
Overtravel
0.011" (0.3mm)
Current Rating (Amps)
500mA (DC)
Mechanical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C