ANT-2.4-LCW-RPS
DigiKey Part Number
ANT-2.4-LCW-RPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-2.4-LCW-RPS
Description
2.4GHZ DIPOLE ANTENNA RP-SMA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, U-NII, WiFi, WLAN Whip, Tilt RP-SMA Male Connector Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-2.4-LCW-RPS Models
VSWR
1.9
Packaging
Bag
Gain
2.8dBi
Termination
RP-SMA Male
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, General ISM, WiFi
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Height (Max)
3.272" (83.10mm)
Frequency (Center/Band)
2.45GHz
Applications
ISM, U-NII, WiFi, WLAN
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz