ANT-916-CW-QW
DigiKey Part Number
ANT-916-CW-QW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-CW-QW
Description
RF ANT 916MHZ WHIP STR RP-SMA ML
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Straight RP-SMA Male Connector Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-916-CW-QW Models
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
1.9
Packaging
Bulk
Gain
1.8dBi
Part Status
Active
Termination
RP-SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
3.150" (80.00mm)
Frequency (Center/Band)
800MHz, 900MHz, 915MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
865MHz ~ 965MHz