BMC2AY0300AG
DigiKey Part Number
1712-BMC2AY0300AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-BMC2AY0300AGCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMC2AY0300AG
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 50mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz