RQ73C2B10KBTD
DigiKey Part Number
A140952TR-ND - Tape & Reel (TR)
A140952CT-ND - Cut Tape (CT)
A140952DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ73C2B10KBTD
Description
RES 10 KOHMS 0.1% 0.4W 1206
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RQ73C2B10KBTD Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)