KHAE-17D11-24 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PB3152-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KHAE-17D11-24 |
Description | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Coil Insulation Class B |
Series | Must Operate Voltage 18 VDC |
Packaging Bulk | Operate Time 13 ms |
Part Status Obsolete | Release Time 6 ms |
Mounting Type | Operating Temperature -45°C ~ 70°C |
Coil Voltage | Contact Material Silver (Ag) |
Contact Form 4PDT (4 Form C) | Approval Agency CSA, UR |
Contact Rating (Current) 2.5 A | Relay Type |
Switching Voltage 240VAC - Nom | Coil Resistance 690 Ohms |
Coil Current 37.5 mA | Base Product Number |