KHAE-17D12-24
DigiKey Part Number
PB3142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAE-17D12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
13 ms
Part Status
Obsolete
Release Time
6 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
690 Ohms
Coil Current
37.5 mA