KUP-11D55-48
DigiKey Part Number
PB1470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11D55-48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
36 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
240VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA
Coil Resistance
1.8 kOhms
Coil Current
26.7 mA