FN9260-10-06
DigiKey Part Number
817-1489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9260-10-06
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Filter
10A