PE014006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Unit Price: ₱224.62856
Datasheet
New Product
Image for PE014006 is not available
PE014006
DigiKey Part Number
1111-PE014006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE014006
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS SPDT 5AMP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 6VDC Coil Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
PE014006 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
4.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
8 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
2000VA
Relay Type
Coil Current
34.8 mA
Coil Resistance
172 Ohms