F6W1.50BK50
DigiKey Part Number
1030-F6W1.50BK50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6W1.50BK50
Description
SELF WRAP 1.5" X 50' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap 1.500" (38.10mm) X 50.00' (15.24m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
50.00' (15.24m)
Series
Wall Thickness
0.027" (0.69mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type
Self Wrap
Features
Clean Cut
Type Attributes
Split Flexible Tube
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Outside, Non-Expanded
1.500" (38.10mm)