ADC1173CIMTCX/NOPB
DigiKey Part Number
296-35234-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35234-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35234-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADC1173CIMTCX/NOPB
Description
IC ADC 8BIT 24-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Two-Step 24-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADC1173CIMTCX/NOPB Models
Category
Number of A/D Converters
1
Manufacturer
Texas Instruments
Architecture
Two-Step
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Reference Type
External, Internal
Part Status
Active
Voltage - Supply, Analog
2.7V ~ 3.6V
Number of Bits
8
Voltage - Supply, Digital
2.7V ~ 3.6V
Sampling Rate (Per Second)
15M
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Number of Inputs
1
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)