ALM2403QPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-ALM2403QPWPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-ALM2403QPWPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-ALM2403QPWPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALM2403QPWPRQ1
Description
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 14HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 14-HTSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALM2403QPWPRQ1 Models
Category
Voltage - Input Offset
6 mV
Mfr
Current - Supply
3.6mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
500 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
5 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
24 V
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
50V/µs
Package / Case
14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Gain Bandwidth Product
21 MHz