CD74HCT393M96 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CD74HCT393M96 |
Description | IC BINARY COUNTR DL 4BIT 14SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CD74HCT393M96 Models |
Category | Reset Asynchronous |
Manufacturer Texas Instruments | Count Rate 27 MHz |
Series | Trigger Type Negative Edge |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Logic Type Binary Counter | Mounting Type Surface Mount |
Direction Up | Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |