CD74HCT393M96
DigiKey Part Number
296-14556-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-14556-1-ND - Cut Tape (CT)
296-14556-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HCT393M96
Description
IC BINARY COUNTR DL 4BIT 14SOIC
Detailed Description
Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-SOIC
EDA/CAD Models
CD74HCT393M96 Models
Category
Reset
Asynchronous
Manufacturer
Texas Instruments
Count Rate
27 MHz
Series
Trigger Type
Negative Edge
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Logic Type
Binary Counter
Mounting Type
Surface Mount
Direction
Up
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)