LM1117DT-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-50612-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117DT-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA TO252-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-252-3
EDA/CAD Models
LM1117DT-2.5/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA