LM3671MFX-1.2/NOPB
DigiKey Part Number
296-35177-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35177-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35177-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3671MFX-1.2/NOPB
Description
IC REG BUCK 1.2V 600MA SOT23-5
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
EDA/CAD Models
LM3671MFX-1.2/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Frequency - Switching
2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min)
2.7V