LM3671MFX-1.8/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM3671MFX-1.8/NOPB |
Description | IC REG BUCK 1.8V 600MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM3671MFX-1.8/NOPB Models |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 2MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Voltage - Input (Min) 2.7V | Base Product Number |