LM4050QBEM3-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-LM4050QBEM3-2.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM4050QBEM3-2.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM4050QBEM3-2.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4050QBEM3-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM4050QBEM3-2.5/NOPB Models
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
41µVrms
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Cathode
65 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Reference Type
Shunt
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C