LM76002QRNPRQ1
DigiKey Part Number
296-LM76002QRNPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM76002QRNPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM76002QRNPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM76002QRNPRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 2.5A 30WQFN
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2.5A 30-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM76002QRNPRQ1 Models
Category
Voltage - Output (Max)
57V
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
300kHz ~ 2.2MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.5V
Supplier Device Package
30-WQFN (6x4)
Voltage - Input (Max)
60V