LM76005QRNPRQ1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Unit Price: ₱490.16000
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 5A 30-WFQFN Exposed Pad
LM76005QRNPRQ1
DigiKey Part Number
296-LM76005QRNPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM76005QRNPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM76005QRNPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM76005QRNPRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 5A 30WQFN
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM76005QRNPRQ1 Models
Category
Voltage - Output (Max)
57V
Frequency - Switching
200kHz ~ 500kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
60V