LMR36506MSCQRPERQ1
DigiKey Part Number
296-LMR36506MSCQRPERQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36506MSCQRPERQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36506MSCQRPERQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36506MSCQRPERQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 600MA 9VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 600mA 9-PowerVFQFN
EDA/CAD Models
LMR36506MSCQRPERQ1 Models
Category
Voltage - Output (Max)
65V
Frequency - Switching
2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Min)
3V
Supplier Device Package
9-VQFN-HR (2x2)
Voltage - Input (Max)
65V