LP3961ES-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP3961ES-1.8/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3961ES-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP3961ES-1.8/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
9 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 800mA