MUX36D08IPW
DigiKey Part Number
MUX36D08IPW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUX36D08IPW
Description
IC MUX DUAL 8:1 170OHM 28TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 8:1 170Ohm 28-TSSOP
EDA/CAD Models
MUX36D08IPW Models
Charge Injection
0.31pC
Packaging
Tube
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3pF, 7.5pF
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Crosstalk
-100dB @ 1MHz
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max)
170Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
6Ohm
Package / Case
28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
10V ~ 36V
Supplier Device Package
28-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V ~ 18V