TPS62400DRCR
DigiKey Part Number
296-25491-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-25491-1-ND - Cut Tape (CT)
296-25491-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS62400DRCR
Description
IC REG BUCK ADJ DL 10VSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 400mA, 600mA 10-VFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
TPS62400DRCR Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
6V
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
2
Supplier Device Package
10-VSON (3x3)
Voltage - Input (Min)
2.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
6V