TPS62401DRCT
DigiKey Part Number
296-TPS62401DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS62401DRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS62401DRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS62401DRCT
Description
IC REG BUCK PROG/1.8V DL 10VSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Programmable (Fixed) 1.1V, 1.575V (1.8V) 2 Output 400mA, 600mA 10-VFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
TPS62401DRCT Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
2
Supplier Device Package
10-VSON (3x3)
Voltage - Input (Min)
2.5V