TPS7A8500ARGRT
DigiKey Part Number
296-48781-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-48781-1-ND - Cut Tape (CT)
296-48781-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A8500ARGRT
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable/Programmable 1 Output 4A 20-VQFN (3.5x3.5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7A8500ARGRT Models
Current - Quiescent (Iq)
4 mA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6 mA
PSRR
42dB ~ 25dB (10kHz ~ 500kHz)
Output Configuration
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
20-VQFN (3.5x3.5)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 4A