TPSI3100QDVXRQ1
DigiKey Part Number
296-TPSI3100QDVXRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSI3100QDVXRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSI3100QDVXRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSI3100QDVXRQ1
Description
AUTOMOTIVE REINFORCED ISOLATED S
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5A, 2.5A Gate Driver Magnetic Coupling 5000Vrms 2 Channel 16-SSOP
Category
Current - Peak Output
1.5A, 2.5A
Mfr
Voltage - Output Supply
4.5V ~ 5.5V
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
Technology
Magnetic Coupling
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Isolation
5000Vrms
Package / Case
16-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Common Mode Transient Immunity (Min)
100V/ns
Supplier Device Package
16-SSOP
Current - Output High, Low
1.5A, 2.5A