TPSM5601R5HSRDAR
DigiKey Part Number
296-TPSM5601R5HSRDARTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM5601R5HSRDARCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM5601R5HSRDARDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM5601R5HSRDAR
Description
60-V INPUT, 1-V TO 16-V OUTPUT,
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 16V 1.5A 4.2V - 60V Input
EDA/CAD Models
TPSM5601R5HSRDAR Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Power (Watts)
24 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.2V
Package / Case
15-PowerBQFN Module
Voltage - Input (Max)
60V
Size / Dimension
0.20" L x 0.22" W x 0.16" H (5.0mm x 5.5mm x 4.1mm)