TPSM63606EVM
DigiKey Part Number
296-TPSM63606EVM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM63606EVM
Description
EVAL BOARD FOR TPSM63606
Detailed Description
TPSM63606 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
6A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
3V ~ 36V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
TPSM63606
Voltage - Output
1V ~ 16V