LED20W-28-C0700-D
DigiKey Part Number
1121-1406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED20W-28-C0700-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 14-28V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 14 ~ 28V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED20W-28-C0700-D Models
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
20 W
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP66, NEMA 4
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
81%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.74" L x 1.61" W x 0.98" H (95.0mm x 41.0mm x 25.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.282 lb (127.91 g)
Voltage - Output
14 ~ 28V