TS121038
TS121038
DigiKey Part Number
4626-TS121038-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS121038
Description
Loudspeaker 4 Ohms
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 5 W 150 Hz ~ 20 kHz Top Round
Category
Power - Rated
5 W
Manufacturer
Top Shelf Acoustics, LLC
Power - Max
5 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
TPU, Paper
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B Cr3T
Frequency Range
150 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IPX7
Frequency - Self Resonant
210Hz
Ratings
IEC 60268-5
Impedance
4 Ohms
Termination
Solder Pads
Efficiency - dBA
90.00
Size / Dimension
1.693" L x 0.957" W (43.00mm x 24.30mm)
Efficiency - Testing
1W/500mm
Height - Seated (Max)
0.957" (24.30mm)