TEN 20-4821WI
DigiKey Part Number
TEN20-4821WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 20-4821WI
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 2A, 2A 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
2A, 2A
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
79%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)