67ZR10KLF
DigiKey Part Number
987-1746-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67ZR10KLF
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
67ZR10KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%