BFC237011105
DigiKey Part Number
BC1622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237011105
Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC237011105 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
63V