BFC237011474
DigiKey Part Number
BC1632-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237011474
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC237011474 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
63V