MAL214851222E3
DigiKey Part Number
MAL214851222E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214851222E3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.52 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
39 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C