VY1681M29Y5UC63V0
DigiKey Part Number
BC2973-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY1681M29Y5UC63V0
Description
CAP CER 680PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VY1681M29Y5UC63V0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)