ALSR031R000FE12
DigiKey Part Number
ALSR3F-1.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR031R000FE12
Description
RES 1 OHM 3W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALSR031R000FE12 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)