ALSR032K500FE12
DigiKey Part Number
ALSR3F-2.5K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR032K500FE12
Description
RES 2.5K OHM 3W 1% AXIAL
Detailed Description
2.5 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
ALSR032K500FE12 Models
Series
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)