CMF55499R00CHEA
DigiKey Part Number
CMF55499R00CHEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55499R00CHEA
Description
RES 499 OHM 1/2W .25% AXIAL
Detailed Description
499 Ohms ±0.25% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF55499R00CHEA Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)