IHLP5050EZEK1R0M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP5050EZEK1R0M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZEK1R0M5A
Description
FIXED IND 1UH 36.64A 2.14 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 36.64 A 2.14mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.14mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
37.2MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.508" W (13.46mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
28A