IHLP5050EZER1R0M01
DigiKey Part Number
541-1025-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1025-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1025-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZER1R0M01
Description
FIXED IND 1UH 29A 2.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 29 A 2.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP5050EZER1R0M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
50A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.5mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)