IHLP5050EZER5R6M01
DigiKey Part Number
541-IHLP5050EZER5R6M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP5050EZER5R6M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP5050EZER5R6M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP5050EZER5R6M01
Description
FIXED IND 5.6UH 11.5A 16.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 11.5 A 16.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
IHLP5050EZER5R6M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
22A
DC Resistance (DCR)
16.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)